1kg,kyselina,šťavelová

Léčení včel kyselinou šťavelovou

Takže pokud se rozhodneme léčit kyselinou šťavelovou, máme k tomu jistě pádné důvody. O účinnosti této kyseliny se  již dlouhou dobu ví, ale taky to že funguje pouze na foretické roztoče tj. ty , kteří jsou v danou chvíli na včelách. Proto je tímto tato kyselina předurčena k léčení v bezplodném období, takže na podzim a v zimním období. Je možné také přeléčit s vysokou účinností např.  roj, protože přirozeně neobsahuje plod. V současné době se používají dva způsoby  aplikace tj. pokap a sublimace.

Moveto Gardetech 5l (11205)

Při aplikaci pokapem většinou rozředíme dihydrát kyseliny šťavelové ve vodě, někdy i cukerném roztoku)  a aplikujeme do uliček mezi rámky přímo na včely. K aplikaci se používají injekční stříkačky, nebo při větším počtu včelstev tlakové postřikovače. Výzkumy ukázalyů, že údajně kyselina šťavelová zkracuje život včelám, v amatérských podmínkách to je velmi těžko zjistitelné, takže to nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Doporučuje se proto provádět pokap, před začátkem plodování na konci zimy, abychom dosáhli vysoké účinnosti použitím v ještě bezplodovém období, ale aby nám  tolik nevadilo zkrácení života dlouhověkých včel, které jsou základem pro jarní rozvoj.

Výhoda tohoto způsobu aplikace je v minimálním technickém vybavení, účinnosti a taky rychlosti. Stačí sundat stříšku úlu nakapat, zavřít .Nevýhoda spočívá v nutnosti správného načasování a sundávání úlového víka v zimním období.

Aplikace sublimací je uváděna jako mírnější metoda ke včelám. Kyselina je pomocí tepla přeměněna na plynnou látku, aby v zápětí, při ochlazování ulpěla na včelách a vnitřku úlu. Včely tedy besprostředně po aplikaci nedostávájí vysoké dávky kyseliny, ale celá dávka je rozložená na delší časové období, tak jak včely/roztoči přicházejí do kontaktu s kyselinou. Jakým způsobem kyselina funguje proti roztočům nevím a nepodařilo se mi to nikde zjistit.

Výhody této formy aplikace jsou hlavně v mírnosti, takže nemusíme aplikovat kyselinu až koncem zimy, ale klidně v prosinci, je možné aplikovat spodem , nebývá nutnost zvedat úlové víko a rozrušovat tak včely ochlazením. Nevýhoda je v nároku na technické vybavení používají se různé odpařovače, sublimátory a taky se hůře kontroluje spad po přeléčení  včelstev, který je rozložen na delší časové období, takže u slabě zamořených včelstev roztočem, není jisté jestli jde po týdnu o přirozený spad, nebo uhynulé roztoče účinky kyseliny.

sublimace, kyselina,šťavelová,aplikace,léčení,včely
pánvička

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>